Doba spěje kupředu opravdu rychle, technologické postupy jsou stále vyspělejší a dokonalejší, propojení se světem pomocí internetu, virtuální svět, to jsou věci, které ještě před pár lety byly takřka nemyslitelné.
Nejinak tomu není ani v oblasti peněz. Naši dávní prapředci se spokojili s pouhou výměnou věcí. Postupně ji nahradilo něco, co bylo předchůdcem peněz tak, jak jsou nám známy i v dnešní podobě. Kovové mince ovšem nebyly ve větším množství příliš praktické, a tak přišly na řadu papírové bankovky. Jejich předchůdcem byly směnky a první opravdové papírové peníze spatřily světlo světa v první polovině prvního století našeho letopočtu, možná vás nepřekvapí, že to bylo v Číně.
Dnes jsou kovové mince a papírové bankovky běžnou součástí našich životů, ale stále více se bez nich obejdeme při bezhotovostním platebním styku, placení přes internet, platebními kartami, nic neobvyklého u všech generací. Jak to tedy vypadá a bude vypadat za několik let, budou papírovky už jen součástí sbírek a vzpomínek na minulost?
Není tomu tak dávno, kdy si lidé chodili vybírat peníze přímo do banky na přepážku, ještě dříve dostávali výplatu přesně na halíř uspořádanou v papírovém sáčku spolu s výplatní páskou, dnes už si vystačíme s bankomaty, které nám příslušnou částku vydají. I ty už ale mají svá nejlepší léta za sebou, slouží nám více jak půl století a stále více jejich služby nahrazují technologie, které se obejdou bez fyzické přítomnosti peněz.
Virtuální měny nahrazují postupně ty, na které jsme běžně zvyklí, jedná se třeba o bitcoin a další. I státy, do kterých bychom to zřejmě neřekli, používají k placení služby jako Paytm nebo mPesa, jedním z nich je i Keňská republika.
Zatím si hotovostní transakce stojí stále pevně v kramflecích, ale určitě tomu tak nebude napořád. Jisté je, že jednou je nahradí digitální měna a na šustění bankovek už budeme jen nostalgicky vzpomínat.