Pro dítě může být nový sourozenec stresující záležitostí, pokud mu není důsledně vysvětleno, co se bude dít a proč. Aby se nestalo, že sourozenec bude cítit zášť vůči novému členovi rodiny. Jak tomu předejít?

Vždycky bude záležet na dítěti. Na jeho věku, na jeho schopnostech, na jeho otázkách. Někdy může být lepší říct dětem hned, jindy počkat, až to půjde vidět. Pamatujte, že děti do asi šesti let věku nerozumí času, proto nemusíte dítě připravovat na příchod sourozence třeba několik měsíců dopředu. Stačí mu vysvětlit, že nosíte jeho sourozence a eventuálně to připomínat.

dítě

Vysvětlete dítěti, že narození sourozence je běžné a normální a je to skvělá věc. Ideálně to vysvětlete na sobě, pokud sourozence máte, či na partnerovi. Dítěti pak bude snadnější pochopit, co to znamená mít sourozence. Můžete dítěti část příběhy, kde se hlavnímu hrdinovi narodí bráška nebo sestřička. Ukažte dítěti, jak vypadá miminko, když se narodí, například dítěti ukažte jeho vlastní fotky z doby, kdy bylo novorozeně. Dítě pak nebude zklamané, že se nenarodí jeho rovnocenný kamarád, který bude mít stejné vlastnosti a schopnosti jako starší sourozenec.

Ideálně byste měla nechat vašeho potomka, aby se s nějakým miminkem setkal. Například pokud máte miminko v rodině, nebo pokud má dítě vaše kamarádka. Můžete najít roztomilá videa miminek na internetu a pustit je svému potomkovi, pokud je dostatečně staré, aby to pochopilo.

děti
Neměla byste zapomínat, že i vaše druhé dítě vás potřebuje. Zvlášť pokud je ve věku do deseti let. Tak malé dítě nechápe, jak je možné, že maminka najednou nevěnuje staršímu sourozenci vůbec žádnou pozornost. Nenávist mezi sourozenci je potom zřejmá a je to skutečně chyba matky. Jistě, novorozeně je důležité, ale nezapomínejte, že máte dvě děti, a i to starší potřebuje trochu pozornosti


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup