Půjčit si od kohokoli peníze, tedy i od banky je vždy riziko především pro toho, kdo nám peníze půjčuje. Proto chce náš věřitel mít záruku, že mu jeho peníze vrátíme. Ale to neznamená, že pro nás, kteří si půjčujeme, žádné riziko nehrozí. Vyskytují se i věřitelé, kteří nám peníze poskytnou i přes to, že máme malou šanci je splatit. Proto je dobré ještě před žádostí o půjčku zvážit několik věcí dříve, než ji podáme.
místo na podpis

Možnost půjčku splácet

To, co je asi každému jasné, je to, jestli si můžeme dovolit každý měsíc platit za půjčené peníze. Totiž to, že dostaneme ihned nějakou hotovost, kterou musíme do nějaké doby zaplatit i s úroky, je služba, která nás něco stojí. Je zapotřebí zvážit naši současnou situaci, odkud budeme brát finance na splátky, jestli to příliš nezatíží náš rodinný rozpočet, jestli zbydou peníze na věci, které si běžně kupujeme. Jinak se tato služba, kterou si platíme, stane více přítěží než pomocí.
načmáraná šipka

Rezerva

Dalším důležitým faktorem pro schválení půjčky bývá schopnost zaručit se za peníze něčím, co jde v případě nutnosti prodat a půjčku z toho splatit. Je to pro ty případy, kdy nečekaně ztratíme měsíční finanční příjem, a tak nejsme dále schopni splácet. Nejlepší je mít k dispozici finanční obnos, ze kterého můžeme po nějakou dobu čerpat, aniž bychom si tak přidělávali starosti s rozprodáváním svého majetku. Pokud máme možnost pojistit se pro schopnost splácet půjčku, je to přínosem též.

Rozvaha

Někdy jsou však lepší cesty než si založit úvěr. Pokud na koupi dané věci není spěch a můžeme s ní počkat, než alespoň část z potřebných peněz naspoříme, je mnohem lepší trochu se procvičit v trpělivosti a šetrnosti. Další možností je přivýdělek, kdy si vezmeme k práci ještě nějakou brigádu, do té doby než na koupi vyděláme. Vždy je však dobré nechat si čas na rozmyšlení. Může se totiž stát, že budeme šetřit nebo brigádničit, a přitom si uvědomíme, že to, co jsme si chtěli koupit, již nepotřebujeme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup