Galerie Lautner v Mohelnici pořádá od 04. 06. – 30. 06. 2019 výstavu Barva a Hlína. Iva Konečná z Loštic předvádí své výrobky z keramiky a Romana Šilhavá z Prahy zase své obrazy.
 mozaika z dlaždic
Iva Konečná – Narodila se v roce 1962 v Mohelnici, nyní pracuje ve v Lošticích, 2 km od Mohelnice. Již skoro 20 let se věnuje práci s keramikou. Při své tvorbě se nezaměřuje hned na začátku na finální podobu, ale zaměřuje se spíše na tvorbu tzv. “PRÁCI Z RUKY“. Experimentuje při své práci s různými materiály a zkouší nové způsoby výpalu keramiky. Nejraději využívá japonskou keramiku Raku, u této keramiky moc “nemyslí“, když pracuje, užívá si možnost toho, že může být v kontaktu s přírodou a jejími živly. Inspiraci pro své výtvory nachází ve své práci, kterou bere zároveň jako meditaci. Je to pro ni, jako by se vrátila se svým kořenům.
Sice ne moc často, ale tato výtvarnice se věnuje i malbě velkoformátových smaltů (Čistý plech se otryská, očistí, zbaví zbytkové mastnoty, a na tento plech se nanáší vrstva smaltu, na kterou se posléze maluje. Maluje se barvami určenými přímo na smalt – smaltovými, jsou na bázi křemičitého skla a jsou ředitelné vodou. Po zaschnutí barev se plechy věsí na smaltovací linky a vypalují se. Proces vypalování se může i několikrát opakovat.).
Manžel Ivy Konečné, Jan Konečný řekl, že práce s keramickou hlínou je nesmírně náročná, a že mu to potvrdí každý, kdo jakýmkoliv způsobem s hlínou pracoval. Nikdy totiž nikdo neví, co bude z výrobku po vytažení z pece. Je to vlastně zázrak. Až teď v tuto chvíli je to finální. Iva pracuje s hlínou přes svoji mysl, vkládá do svých rukou představy. Které přenáší do výtvoru.
 
Romana Šilhavá _ Narodila se v roce 1977. Je to lingvistka a učitelka angličtiny. Od svého dospívání se věnuje amatérsky právě malbě. Jejím učitelem byl prof. Zdeněk Neubauer, který ji naučil to, aby do svých obrazů vkládala citovou stránku, ale i současnost. Tato umělkyně má dcerku jménem Ukinky Yúny, umí hrát na housle a hraje společně s Oldřichem Janotou.  Její obrazy jsou plné barev, každý si v nich najde něco, co ho zaujme a co ho bude přitahovat.
 obraz ptáčka
Na vernisáž jsem se nedostala, výstavu jsem ale viděla. Keramiku od paní Ivy je možné si zakoupit přímo v galerii. Obě dvě pracují s barvami, proto se výstava jmenuje Barva a hlína. Je to zážitek, vidět výtvory těch, co co tím přímo žijí, ne se tím pouze živí.