Ucpaný odpad je natolik běžná situace v domácnosti, že se s ním snad setkal každý z vás. V mnoha případech si dokážeme pomoci sami, jde-li o menší rozsah problému, který je odstranitelný běžnými prostředky.

zvon na odpad

Pomůže zvon nebo krtek – na klasický zvon se často zapomíná, přitom má značný působný efekt, prorazí nánosy vlasů, chlupů, obalené tukem a mazem s bakteriemi, takže problém vyřeší rázně a na dlouhou dobu. Krtek je slangový výraz pro hydroxid (louh) sodný a ten zabírá jen na běžné epizody v koupelně a v kuchyni. Nedoporučuje se jej však používat příliš často, neboť může narušit povrch stěn trubek a spoje v armaturách.

odtékající voda do sifonu

Kdy zavolat odborníka

Problém ve stoupačce – někdy ovšem nepomůže ani zvon s krtkem a stává se, že je nános silnější a mnohem dál, než tlaková síla zvonu a působnost louhu zabírá. Jestliže je nějaký zádrhel až ve stoupačce, je vhodná doba k povolání odborníků. Ti využívají nástrojů, jako je instalatérské péro s elektrickým pohonem, případně tlakový čistič. Zaplatíte sice za výjezd a profesionální čištění odpadů Kanalizace instalatéři, ale čas od času se vyplatí tomu věnovat pozornost.

Bytové domy – tam, kde se sejde v jedné stoupačce více bytových jednotek, bývá vždy silnější nápor na odpadové trubky, než v rodinných domech. Tam se výjezdy instalatérů řeší častěji a hradí se z domovního fondu oprav. Pokud jsou majitelé bytových jednotek rozumní, pak se snadno dohodnou na společném postupu a nechávají odpady čistit i preventivně, čímž se zabrání případným nehodám a zbytečným událostem s ucpanými odpady, zápachem a zdravotními obtížemi.

Alergie a citlivost na zápach a bakterie – zmiňované zdravotní potíže jsou dalším závažným důvodem, proč se vyhnout doma amatérskému čištění. Někteří lidé zkrátka nesnesou zápach rozebraného sifonu a bakteriální povlak, který bývá obvykle černé barvy. Někomu se z toho zvedá žaludek, jinému vadí kontakt, byť v rukavicích, se znečištěnými armaturami.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup