Není žádným tajemstvím, že technologie jdou neustále kupředu. To se týká jak našich možností jak ochránit svůj majetek, tak i zlodějů, kteří se snaží tyto nové postupy překonat. Není však pochyb o tom, že jedním ze základních způsobů je u rodinných domů či chat a chalup stále ještě plot.

Ten může být vyroben z nejrůznějších materiálů a mít rozličný tvar i rozměr. Avšak není pochyb, že dřevěné ploty jsou klasikou, která se používá dodnes. Jistě, nevídáme je již ani zdaleka tak často, avšak pokud se projdeme po jakékoliv vesnici, stále na nějaký narazíme, často v kombinaci s betonem.

klasický dřevěný plot

To však vyvolává otázku, zda je skutečně dostatečně způsobilý k tomu, aby případného zloděje odradil. Koneckonců, to je jeho primární úkol. Jak dobře jej tedy plní v dnešní moderní době?

Odpověď zní, že příliš dobře ne. Dřevo je materiál, který lze poměrně snadno rozřezat, zvláště za pomoci moderních pomůcek. Většina plotů je také stavěna tak, že je případný zloděj může snadno překonat. Na rozdíl od betonu zde jsou totiž plaňky, které může použít, a na rozdíl od pletiva zde většinou nenajdeme na vrcholu ostnatý drát.

Samozřejmě však také záleží na tom, kde je váš dům situován. Pokud je to vedle frekventované cesty, pak je pravděpodobnost, že vás vykradou, nižší – každý zloděj ví, že by jej snadno mohl vidět nějaký svědek a později jej identifikovat. Na druhou stranu, pokud bydlíte na samotě, nebezpečí je mnohem větší.

kombinace dřeva a betonu

Avšak ať tak či tak, je jasné, že dřevěné oplocení má v současné době především funkci estetickou spíše než ochrannou. Proto je dobré, pokud se pro něj rozhodneme, investovat také do jiných systémů prevence, ať už je to alarm či jednoduše hlídací pes.

Měli bychom však vzít na vědomí, že mezi námi žijí lidé, kteří by nás o naše věci připravili, pokud by dostali příležitost. Naším úkolem je pak jim ji neposkytnout.