Asi není třeba říkat, že kamionová doprava je dnes tím nejvyužívanějším způsobem přepravy výrobků, materiálu či zboží. A není divu, koneckonců má mnoho výhod, z nichž většina ústí v jeden hlavní bod: úspora peněz.

Ze všech možný typů přepravy, které máme, je momentálně ta kamionová zdaleka nejlepším kompromisem mezi cenou, rychlostí, spolehlivostí a flexibilitou. A právě u ceny se na chvilku zastavíme. Jak se vlastně počítá?

kamion1

Máme dva možné způsoby. Jedním z nich je doba, po kterou je kamion na cestě. To se dá díky palubním počítačům, které jsou dnes již běžnou součástí vybavení každého nákladního vozidla, snadno ověřit. To je výhodné zejména ve chvíli, kdy vůz stojí například v koloně či čeká na hranicích.

Na druhou stranu je to současně i zneužitelné, neboť nic nebrání řidiči mít zapnutý motor a jít například na kávu do motorestu. Bude tak dostávat zaplaceno za nic, neboť v tu dobu rozhodně nepracuje.

kamion2

Druhým způsobem, jak onu částku vypočítat, je u přepravy typu kamionová doprava cena za km. V podstatě to znamená, že se zaplatí určitá fixní částka za každý kilometr, který vůz ujede. To je výhodné pro zákazníka, neboť platí skutečně jen za to, že je jeho náklad přepravován a nikoliv za to, když stojí například v koloně.

Jistě, můžeme si říci, že i tento způsob je zneužitelný. Stačí jen, aby si řidič schválně vybral delší trasu. Tak to ale nefunguje, neboť obvykle má i přesný čas, do kdy musí náklad dopravit na místo určení. Pokud se opozdí, bude mu daná částka stržena z platu.

Není třeba říkat, že daný čas je vypočítán tak, aby byl snadno dosažitelný při použití nejkratší možné trasy a za ideálních podmínek. Ty však obvykle nejsou, takže řidiči jsou často nuceni překračovat dopravní předpisy, aby dorazili včas.

Avšak bez ohledu na nevýhody je jasné, že tento druhý způsob je přeci jen o něco lepší. Není tedy divu, že je víc používán.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup